menu close menu

Aktualności

Kilka Par w jednym kościele

Kilka Par mających ślub w jednym dniu to co raz częstsza sytuacja. Pozwala nam to na podzielenie kosztów, a co za tym idzie daje nam możliwość wykonania piękniejszej dekoracji. Sytuacja taka ma także swoje minusy. Często Pary mają różne wyobrażenia o dekoracji np. większość z Par postawiłaby na romantyczny klimat świec, ale jedna z Par nie życzy sobie świec w ogóle. Pojawiają się problemy typu rozwinąć dywan czy nie itp. Zachęcamy gorąco do konwersacji i ustalenia wcześniej jakie są wzajemne oczekiwania, aby uniknąć nerwówki w ostatnich dniach.

Istotne jest, aby przy spotkaniu z księdzem/kościelnym/siostrą ustalić na co dekorator może sobie pozwolić. Nie w każdym kościele dopuszczalne jest wcześniej wspomniane użycie świec. Często przy spotkaniu z kościelnym słyszymy historie o zalanej woskiem zabytkowej posadzce lub próbie przybijania kokard do ławek gwoździem?! Warto podkreślić przy rozmowie, że dekoracją zajmie się profesjonalna firma, która wszystkie świece umieszcza w naczyniach i absolutnie nie dopuści do uszkodzenia jakiegokolwiek elementu kościoła. To samo tyczy się płatków czy tiulu mimo, iż nie są one w stanie wyrządzić jakiejkolwiek szkody.

kosciol Szydłowiec 2

Jaki kolor dla kilku Par?

Dla kilku Par zwykle wybiera się kolorystykę jasną, neutralną. Może być to biel/krem/zieleń. Zanim podejmiemy jednak taką decyzję warto zorientować się jak mają wyglądać planowane bukiety Pań. Coraz częściej zdarza się, że Panie mają bukiety w tych samych lub bardzo zbliżonych kolorach i zrobienie dekoracji z dodatkiem mocniejszych akcentów jest jak najbardziej możliwe.

31

Także samą alejkę można rozwiązać na wiele różnych sposobów. Jeśli kościół jest długi i ciemny doradzamy alejkę w jasnych kolorach lub świece, które będą dobrze widoczne. Doskonale sprawdzają się nowoczesne dekoracje np. drzewka z wierzby mandżurskiej,  które mają znacznie niższy koszt niż kompozycja tej wielkości wykonane z kwiatów żywych.

11

Ile kompozycji?

Istotne jest ustalenie ile kompozycji kwiatowych ma się znaleźć w kościele. Standardowo wykonuje się centralną kompozycję na ołtarzu głównym, kompozycję pod amboną i obok tabernakulum. Często dochodzą do tego ołtarze boczne, jednak nie zawsze Młodzi decydują się je dekorować, zwłaszcza jeśli nie są one dobrze widoczne. Dodatkowo mogą pojawić się kompozycje obok klęcznika Pary Młodej. Są one widoczne na wszystkich zdjęciach i to zwykle na nie goście zwracają dużą uwagę.

33 28 Dekoracja w kościele Św. Wojciecha

Jakie kwiaty?

Kompozycje wykonuje się z kwiatów nawiązujących do bukietów Pań Młodych, ale nie tylko. Ponieważ często są to zbyt krótkie i mało widoczne w tak dużej przestrzeni kwiaty (np.frezje) wzbogaca się kompozycje o dużo wyższe kwiaty (np. mieczyki, lilie, delphinium, róże, czosnki). Ponieważ Pary zostawiają kompozycje w kościele, chcą aby kwiaty te były trwałe. Do najtrwalszych należą m.in. goździki, mieczyki, gerbery, margaretka. Ważne jest, aby kompozycje wyglądały pięknie dla Pary Młodej dlatego nie zniechęcamy przed używaniem mniej trwałych kwiatów.

Klęcznik i krzesła

Upewnijmy się jakimi krzesłami i klęcznikiem dysponują w kościele. Jeśli chcemy użyć pokrowców powinny być starannie dopasowane. Nie ma nic gorszego niż spływające, śliskie pokrowce. Są one nie tylko niewygodne, ale będą prezentować się co raz gorzej dla każdej kolejnej Pary. Moda na ciężkie materiały i ich przesadną ilość zdecydowanie minęła.  Jeśli chcemy urozmaicić je nieco bardziej możemy dodać mini bukiety, pojedyncze kwiaty lub choćby przewiązać wstążką.

20

Duży kościół, czyli jak sprawić, aby nasza dekoracja nie zniknęła.

Przy dużych dekoracjach, a ograniczonym budżecie polecamy wypełnienie alejki płatkami, świecami lub wcześniej wspomnianymi drzewkami. Możemy wysokie kwiaty wynieść ponad ławkę np. słoneczniki, mieczyki. Sprawi to wrażenie bogatej dekoracji ponieważ goście widzą przede wszystkim to co znajduje się w alejce. Próba ustrojenia kościoła dużą ilością kwiatów wiąże się w wysokimi kosztami. Odradzamy używanie tych najtańszych w celu uzyskania najpiękniejszego efektu ponieważ zapewniamy, że wielkość nie gwarantuje satysfakcjonującego efektu. Tu część Pań Florystek zapewne nie zgodzi się z nami, ale odradzamy używanie margaretki. Jest to najtańszy i najbardziej wydajny kwiat jednak dekoracja powstała z samych tych kwiatów zupełnie nas nie przekonuje. Użycie jej jako dodatku jest dopuszczalne jednak
zbyt duża jej ilość jest zdecydowanie przytłaczająca.

c.d.n.

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>